Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen Dil Okulunda Aile Birleşimi A1 Sınavına Hazırlanın

Dünya Dilleri Merkezi Almanca Aile Birleşimi A1 Kursu

Almanca Aile Birleşimi A1 Kursunda % 100 Başarı ve Memnuniyet Garantisi
DDM Logo
Resim
Resim

Türkiye’nin en çok tercih edilen ve sınav kazandıran Aile Birleşimi kursu olarak en fazla 4 kişilik gruplar oluşturmaktayız. Böylece her öğrencinin bireysel öğrenimi ve kontrolü daha etkili bir şekilde sağlanmaktadır.

Ayrıca istediğiniz gün ve saatlerde eğitim alabileceginiz, sınav geçme garantisi verdiğimiz birebir özel ders programlarımız bulunmkatadır.

Birebir özel derslerde sınava hazırlık süreciniz 1 aya kadar düşürülebilmektedir.

Dünya Dilleri Merkezi olarak öğrencilerimize sadece Almanca öğretmekle kalmayıp onları psikolojik olarak da sınava hazırlıyarak Almanya’ya uyum süreçlerini en kısa süreye düşürebilmek için tüm desteğimizi vermekteyiz.

Aile Birleşimi Almanca sınavlarına hazırlanırken öğrencinin daha önce eğitim aldığı almaması, eğitim düzeyi ve yaş farklılıkları kesinlikle bir engel değildir.

Çünkü Dünya Dilleri Merkezi olarak sınıflarımız oluştururken öğrencilerin eğitim durumlarını, daha önceden eğitim alıp almadıklarını göz ününde bulundurularak öğrenciyi kendisi için en uygun sınıfa yerleştirmekteyiz.

Diğer bir adı da Start Deutsch 1 (A1) olan Almanca Aile Birleşimi sınavına hazırlık kurslarımızda sınava yönelik özel çalışmalar yapılmakta, öğrenciler bu sınava girmeden önce benzer bir çok deneme sınavına tabi tutulmaktadırlar.

Almanya vizesi alabilmek için girilecek olan Aile Birleşimi A1 (Start Deutsch 1) sınavı dört bölümden oluşmaktadır.

1) Konuşma
2) Okuduğunu anlama
3) Yazma
4) Dinleme

Kurs sonunda öğrenciler aşağıdaki becerileri yerine getirebilecek Almanca bilgisine sahip olur:

- Mesajları, yapılan duyuruları ve kısa konuşmaları anlayabilirsiniz.
- Yazılı kısa mesajlardan, kamuya yönelik bilgi levhalarından ve küçük ilanlardan sizin için önemli olan bilgileri alabilirsiniz.
- Rakamları, miktarları, saatleri ve fiyatları söyleyebilir ve anlayabilirsiniz.
- Basit ve kişisel bilgilere yönelik formları doldurabilirsiniz.
- Kısa kişisel mesajlar yazabilirsiniz.
- Konuşma sırasında kendinizi tanıtabilir ve size yönelik basit soruları cevaplarsınız.
- Günlük yaşamda alışılmış soruları kısa cümlelerle cevaplayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular?

1 – Sürem az, sınava nasıl hazırlanabilirim?
2 – Sınava hazırlanmam için en uygun materyal hangisi?
3 – Sınav içeriği nasıl?
4 – Sınav için nasıl kayıt yaptırabilirim?
5 – Sınava nerede girebilirim?
6 – Sınav ücreti ne kadar ve ödemeyi nasıl yapabilirim?
7 – İstediğim zaman kursa başlayabilir miyim?

Aile Birleşimi Genel Bilgi

Aile birleşimi (Alman veya Almanya’da yaşayan bir yabancı eş ile) konusunda her iki eş için prensip olarak asğari 18 yaş siniri geçerli olmaktadır. Böylece erken yaşta zorla evlendirilmiş kadın ve genç kızların Almanya’ya gelmelerinin engellenmesi amaçlanmaktadır.

Bununla birlikte bundan sonra, özellikle aile birlesimi çerçevesinde ülkeye gelecek olan bireylerin Almanya’da uyum süreçlerini kolaylaştırmak için, Almanya’ya giriş yapmadan önce basit Almanca dil bilgilerinin kanıtlanması gerekmektedir.

Beklenen en basit seviyede Almanca bilgileri, örneğin "Eğitim durumunuz nedir?" veya "Bu aralar çalışıyor musunuz"? gibi sorulara cevap verebilmek gibi. Uyum gereksinimleri belirgin bir şekilde az olan yabancılar, dil bilgilerini kanıtlama zorunluluğundan muaf tutulurlar.

Bu, örneğin üniversite ve yüksek okul diploması olan kişiler için geçerlidir. Mülteci statüsüne sahip kişiler, Avrupa Birliği vatandaşları ve Almanya’ya daha önce de vizesiz giriş yapabilen yabancıların eşleri için bazı istisnalar geçerlidir. Alman vatandaşı olan bir eşle yapılan aile birleşiminde de belirli şartlar altında kendi geçimi sağlama şartı aranabilir.

Almanca Uyum Kursları

Almanya’da yaşayan yabancıların uyum süreçleri, uyum kursları olarak adlandırılan kurslarla desteklenir. Kurslar, dil öğrenme imkanının yanı sıra yabancılara hukuki, tarihi ve kültürel bilgiler sunan bir yönlendirme kursunu kapsar. Uyum kurslarının gerçekleştirilmesinde bundan sonra, ’talep ve teşvik etme’ ilkesine daha çok önem verilecektir.

Yasada artik kursa basarili bir sekilde katilma hedefi özellikle vurgulanmaktadir. Böylece bundan sonra giderek daha çok katilimcinin sadece bir kursa gitmelerini değil kursu bir bitirme sınavına girerek başarılı bir şekilde tamamlamalarını güvence altına almak amaçlanmaktadır.

Devamsızlık durumunda belli bir yaptırım uygulanması konusunda da tek tip uygulama yolu seçilmistir. Dolayısıyla kursa, "öngörülen şekilde" katılmama durumunda işsizlik parası (ALG II) yüzde 30 oranında kesilebilir. "Uyumu reddedenler" bunun ötesinde 1.000 Avro’ya kadar para cezasına çarptırılabileceklerini hesaba katmak zorundalar.

Aile Birleşimi İçin Gerekenler Nelerdir?

1- Almanya’da veya Hollanda’da yaşayan biriyle ( Türk, Alman ya da Hollanda vatandaşı olması fark etmiyor) evlenen her Türk vatandaşı yeni çıkan ‘UYUM YASASI’ gereği Almanya’ya/Hollanda’ya gitmeden önce bir başlangıç (A1) seviyesinde Almanca/Hollandaca aile birleşimi kursuna gitmek zorundadır.

2- Kursu bitirdikten sonra sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de merkezi sistem yapılan Almanca / Hollandaca dil yeterlilik sınavına girerek 100 üzerinden 60 puan almak zorundadır. Ancak bu sınavı geçen kişiler konsolosluğa aile birleşimi vize başvurusunda bulunabilirler.

3- Yurtdışında yaşayan eşin son üç aydır bir işyerinde çalışıyor olması gerekir. Çünkü vize başvurusunda son üç aya ait maaş bordrosu istenen evraklar arasındadır.

4- Almanya’da yaşanacak olan evin minimum 40 metrekare olması gerekmektedir.

5- Yurtdışındaki eşin gelirinin, giderleri (kira, banka kredi borçları, vs..) düşüldükten sonra iki kişiye yetmesi gerekiyor.

Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

a) Türkiye’de evlenenler için:

Türk vatandaşı ile Türk vatandaşının evliliğinde; belediyelerde öngörülen evraklarla işlemler yapılır.

Alman vatandaşı ile Türk vatandaşının evlenmesinde ise, Alman vatandaşının, Almanya’dan alması gereken evraklar şunlardır:

1. Evlenme ehliyet belgesi (Ehefähigkeitszeugnis), bu belge en fazla 6 ay için geçerlidir.

2. Nüfus kayıt belgesi (Uluslararası)

3. Boşanmış ise boşanma kararının (Rechtsfähiges Scheidungsurteil) tercümesi (Bu belge için şu anda 25,- DM harç parası alınmaktadır.) ve Apostille

b) Almanya’da evlenenler için:

1. Tarafların biri Alman veya çifte vatandaş ise, evlilik belediyelerde yapılır. Başvuru esnasında

Türk vatandaşları için gerekli olan belgeler:

a) Pasaport ve nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri

b) İkametğah belgesi (Anmeldung)

c) Evlenme ehliyet belgesi (Ehefähigkeitszeugnisses) uluslararası

d) Nüfus kayıt belgesi (Formül 3)

e) Boşanmış ise, boşanma kararının (kesinleşmiş karar olması gerekir - Rechtskräftige Scheidungsurteil) Valilik veya kaymakamlıktan alınan Apostille belgesi

f) Vukuatli nüfus kayıt belgesi

g) Fotoğraf (1 adet)

Alman vatandaşları için gerekli belgeler:

Personalausweis aslı ve fotokopisi

Bescheinigung aus Melderegister (mahalle polisinden)

Geburtsurkunde nin bir fotokopisi

Boşanmış ise Rechtskräftige Scheidungsurteil (kesinleşmiş boşanma kararı)

Fotoğraf (1 adet)

Türk vatandaşı ile Türk vatandaşının evliliği

Evlilik işlemi T.C. Konsolosluklarında veya Standesamt (belediye) ta yapılır. Gerekli, belgeler, Almanya’da evliliğin birinci şıkkında belirtilenlerle aynıdır. Çifte vatandaş olan (Alman ve Türk) kişilerin evliliğinde

Alman yasalarına göre, taraflar Alman vatandaşı sayıldığından, evlilikleri de belediyede (Standesamt) yapılır. Çifte vatandaşlar, evlilik için gerekli belgelerin dışında, Türkiye’den nüfus kayıtlarını, boşanmış ise boşanma kararını ve valilikten alınacak Apostille belgesini getirmek zorundadır.

Almanca Aile Birleşiminin Hukuki Dayanağı Nedir?

Aile birleşimi Fedaral Almanya’nın Anayasasının 6. maddesinde güvence altına alınmıştır. Aile birleşimi yabancılar yasasının 17.-23. maddelerince düzenlenmiştir. Taraflar Türkiye’de evlenmiş ise ve eşlerden biri Almanya’da ikamet ediyor, oturma ve çalışma hakkı varsa;

Türkiye’de ki eş, aile birleşimi amacı ile bulundukları bölgenin Alman konsolosluğuna başvurur. Başvuru sırasında Türkiye’deki eşin yanında götüreceği belgeler:

1) Pasaport

2) Nüfus dairesinden alınma evlenme kayıt örneği (Formül 3) Bu belge kendi nüfus dairesinden alınmış olacak. (Nüfus dairelerinin birbirlerine çektikleri fakslar onaylı olması halinde dahi kabul edilmiyor. Belgenin mutlaka aslını vermek zorundasınız.)

3) Vukuatli nüfus kaydı

4) Nüfus cüzdanı

5) Evlenme cüzdanı ve fotokopisi

6) Almanya’da oturan eşin buraya (Almanya) ilişkin oturma, çalışma izinleri ve son 3 aylık maaş durumunu gösteren belgeler (Eğer es Alman vatandaşı ise Alman hüviyet cüzdanının fotokopisi yeterli)

7) Almanya’daki evin kira sözleşmesi

Gerekli bu belgelerle, Alman Konsolosluğunda "Aile Birleşimi Vizesi" için başvurmanız gerekmektedir.

Almanca Aile Birleşimi Mektup Örnekleri

Aile Birleşimi için A1 Almanca Sınavına (Goethe Sertifikat - Start Deutsch A1)

Almanca Sınavı Mektup Örnekleri:

Örnek 1:

Sie wollen im Juli nach Kaernten fahren. Schreiben Sie eine E-mail an die Touristeninformation in Kaernten:

- Hotel Adressen brauchen

- Bitten Sie um Informationen über die Sehenswürdigkeiten

- Bitten Sie um einen Antwort

Örnek 2:

Sie wollen Ihre Freundin Monika am Wochenende besuchen. Schreiben Sie an Monika:

- Ankunft: Samstag, 10:30 Uhr

- Bitten Sie Monika: Sie soll Sie vom Bahnhof abholen

- Bitten Sie um einen Antwort
Örnek 3:

Ihre Freundin Renate hat Sie am Mittwoch zum Essen eingeladen. Schreiben Sie eine E-mail an Renate:

- Bedanken Sie sich

- Am Mittwoch sind Sie in einer anderen Stadt. Sie können nicht kommen.

- Fragen Sie: am Freitag zusammen essen
Sie müssen zum Zahnarzt gehen weil Sie Zahnschmerzen haben. Aber können Sie heute nicht zum Arzt. Sie haben einen wichtigen Termin. Rufen Sie den Arzt an:

- Seit wann Sie schmerzen haben

- Was Sie im moment machen müssen?

- Einen Termin für Morgen machen.
Ihr Sohn Hans kann heute nicht in die Schule gehen weil er karank ist. Schreiben Sie eine E-mail an die Schuldirektorin Frau Gruber:

- Er kann nicht in die Schule gehen, warum?

- Sie kommen Morgen wegen seine Hausaufgaben.