Sizler İçin Dil Eğitiminde Özel Fırsatlar Sunuyoruz

TOEFL Ya da IELTS ?

İngilizce eğitim seviyenizi belirlemek üzere uluslararası geçerlilikteki bu sınavlardan hangisini almalısınız.?

TOEFL Sınavı mı? IELTS Sınavı mı Daha  Zordur ?

İngilizce yeterliliğini kanıtlamak ihtiyacında olan herkesin en çok merak ettiği konu hangi sınav daha kolay ya da zordur. Bu sorunun cevabını değerlendirdiğimizde iki sınavında aslında zorluk derecesinin aynı fakat teknik altyapısının farklılığından dolayı kişiden kişiye durum değişkenlik gösterebiliyor.

TOEFL ve IELTS sınavlarının asıl hedefi ne kadar İngilizce bilindiğinin ölçümüdür. IELTS sınavında kağıt kalem kullanılır ve speaking sınavı bir uzmanla yapılır. TOEFL iBT sınavında ise her şey bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir.

Speaking bölümü daha sonra uzmanlarca değerlendirilmek üzere kayıt altına alınmaktadır. İster TOEFL ister IELTS sınavına girin önemli olan İngilizce bilgi düzeyinizin gerçekten yeterli olup olmadığıdır. TOEFL sınavı IELTS sınavına oranla daha çok merkezde düzenlenmesidir.

İçerik olarak 2 sınavın biri birinden çok fazla bir farkı olmamakla birlikte TOEFL biraz daha fazla dil kullanma yeteneklerinizi önemsemektedir. IELTS ise biraz dil bilgisi ağırlıklıdır. Ve neticede İngilizce bilgisi olan kişi 2 sınavdan da aşağı yukarı aynı sonuçları alacaktır.

TOEFL Sınavı ile IELTS Sınavı'nın Arasındaki Farklılıklar Nedir ?

TOEFL iBT sınavı internet tabanlı bir sınavdır ve güvenlikli test merkezlerinde yılda yaklaşık 50 defa düzenlenmektedir. IELTS sınavı British Council, IDP tarafından gerçekleştirilir. İstanbul'da sınavlar genelde otellerde yapılmaktadır.

TOEFL Amerikan meşeli sınav olduğundan Amerikan İngilizcesini ölçerken IELTS İngiliz meşeli sınav olduğundan İngiliz İngilizcesini ölçmeyi amaçlamıştır. Eğitim alacağınız ülkeye göre TOEFL ya da IELTS sınavına girmek kararınızı netleştirebilir.